Bar305

Stand My Ground, Stand Your Ground

Özlem Kalkan Erenus ve Tommy Barr… 2005 yılında Arad Bienali’nde tanıştılar.

Kültürel geçmişleri, birikimleri ve sanatsal işleri fiziksel anlamda açıkça farklı olmakla beraber, yapıtları arasındaki bağlantı dikkat çekici.

Her ikisi de kişisel bir anlayış ve inançtan yola çıkmakla beraber, sanatsal söylemlerini benzer bir biçimde, ortak bir primitif bilinçaltında konumlandırıyor. Var olan farklılıklar bu söylemlerde son buluyor. Yapıtlar uygun şekilde yerleştirildiklerinde kışkırtıcı bir uzlaşma sağlıyor ve yapıtlardaki farklılık, sanatçıların ve anlatımlarının ortak noktalarını belirginleştiriyor.

Birbirini kesen yatay ve dikey hatlar üzerine yerleştirilen ortak bir yapıt üzerinde çalışarak, her ikisi de hem orijinal resimler, hem de diğerinin çalışmalarına karşılık veren resimler hazırladı. Daha sonra, resimler değiş-tokuş edilerek her sanatçı için, işbirliği ile üretilmiş birer yapıt (aslında tüm yapıtın bir yarısı) ortaya çıktı.

Bir yarısı Türkiye’de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Taksim Sanat Galerisi’nde, diğer yarısı Kuzey İrlanda’da, Derry Kale Müzesi’nde sergilenecek.

Projenin, TransCultural Exchange tarafından düzenlenen “Sanatta Uluslararası Fırsatlar” konferansı (03-05 Nisan 2009) için gerçekleştirilecek son bağlantısı içinse Sefa Ulukan’ın çekeceği fotoğraflar sunulacak. Orijinal yapıtların ve sergi alanlarında çekilen karelerin bir araya getirilmesiyle harmanlanmış görseller, sembolik olarak “Burayı, Orayı ve Her Yeri” bir an için tek bir yer yapacak.
 

Bar2

[Home] [Türkçe] [İşler] [Özgeçmişler] [Basın Bülteni] [Burada Orada] [İstanbul] [Derry] [Video] [English]

alora production